Bedava Sohbet

Türkiye'nin en çok ziyaret edilen sohbet odalarına bağlanın bedava sohbet edin, yeni arkadaşlıklar kurun.
Play Store App Store

Sohbet Girişi

* Şifreniz yoksa boş bırakın.

Masaüstü üzerinden bağlanmak için mirc indir.

Adana Kameralı Sohbet - TRSohbetim - Sohbet , Chat , Mobil Sohbet


Adana Kameralı Sohbet

Adana Kameralı Sohbet Odaları içerisinde Sohbet Chat yapmaya başlamadan önce sizlere Adana Kameralı Sohbet Odaları içerisinde neler var bakalım.

Kameralı Sohbet Odalarımız içerisinde Adana ilimizin 15 ilçe Kameralı Sohbet Odaları var. Ama çok sık kullanıcıların görüldüğü ilçe Kameralı Sohbet Odaları ise Tufanbeyli Kameralı Sohbet Odalarıdır.

Peki Tufanbeyli ilçesi hakkında neler biliyoruz bakalım.

Tufanbeyli Hakkında

Tufanbeyli Adana ilinin bir ilçesidir.

Doğusunda Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesi, batısında Kayseri’nin Develi ve Tomarza ilçeleri, güneyinde Saimbeyli, kuzeyinde ise Kayseri’nin Sarız ilçesi) bulunur. Yüzölçümü 964 km2, nüfus yoğunluğu yaklaşık 25 kişi/km2‘dir. Coğrafi yapısı itibarıyla bağlı olduğu Adana ve komşu illere çok uzaktır. Adana’ya 196, Kayseri‘ye 178 ve Kahramanmaraş’a 160 km uzaklıktadır. Rakımı 1474 metre civarındadır.

Tarihçe

Tufanbeyli ilçesi sınırları içerisinde kalan Comona (Şar Köyü)’nın tarih sahnesinde önemli yeri vardır. İlçedeki en önemli tarihi kalıntıların bulunduğu Şar Köyü’nde Roma, Bizans ve Hitit dönemlerine ait kalıntılar bulunmaktadır. Bunlardan ayakta olanlardan bazıları Ala Kapı, Kırık Kilise ve Antik Tiyatrodur. Tufanbeyli Hitit döneminin önemli merkezlerinden biridir.

Kizzuwatna Krallığının en önemli merkezlerinden olan Comona o dönem için dini bir devlet niteliğindeydi. İç işlerinde bağımsız dış işlerinde ise Hitit Krallığına bağlı olan bu dini gücü olan devlet döneminde önemli olaylar cereyan etmiştir.

Hitit Kralları insanlar üzerindeki etkisini yükseltmek için Kizzuwatna Krallığından kızlarla evlenirler ve bu dini gücü kullanırlardı. Tarihin ilk yazılı anlaşması olan Kadeş anlaşması Hitit Kralı III. Hattuşili, Mısır Firavunu II. Ramses ve Hitit Kralının eşi (Kizzuwatna Kralının kızı- Puduhepa) arasında imza edilmiştir. Buradan hareketle Tufanbeyli ve çevresinin tarihteki önemli yeri bir kez daha ön plana çıkmaktadır.

Coğrafya

Nur Dağları’nın devamı olan Binboğa Dağları ve Batı Toroslar’ın devamı olan Tahtalı Dağları arasında kalmış, engebeli ve kırık bir arazi yapısına sahip yüksek bir plato görünümündedir. 3000 metrenin üzerine çıkan yükseklikler vardır. Tufanbeyli’ye ulaşım güneyden Obruk beli geçidi, doğudan Kan geçidi, batıdan Gezbeli geçidi ile sağlanır. Seyhan Nehri’nin bir kolu olan Göksu ırmağı ilçenin yakınından geçer ve ilçe topraklarını kuzeyden güneye ikiye böler.

İlçe iklim bakımından karasal iklim yapısına sahiptir. Yazlar sıcak ve kurak, kışları soğuk ve yağışlı geçer. Bitki örtüsü yönünden fakirdir. İlçenin kuzeyinde kalan dağlık bölgelerde çam, sedir, köknar ve ardıç ormanları bulunur. Ekilebilir arazi ilçenin güneyinde ve güneydoğusunda daha çoktur.


Yazar: admin

Görüntüleme: 875 defa

Kategori: Genel

Yayınlanma Tarihi: 25 Ocak 2023

Cevap bırakın